ATATÜRK'ÜN KÖPEĞİ FOKS'UN HİKAYESİ...

14:55 Kolaymama 0 Yorum

Mustafa Kemal’in 1. Dünya Savaşı yıllarında doğu cephesinde savaşırken “Alp” adına bir köpeğinin olduğu ve bu köpeğin onun yatak odasının kapısında beklediği ve Atatürk’ün izni olmadan hiç kimseyi bırakmadığı anlatılır.

Ulusal kurtuluş savaşımız sırasında ele geçirilen Yunan komutanlarından birisinin köpeği olan ”Alber” adında bir köpeği daha vardır. Beyaz-Sarı renklerde bir av köpeği olan Alber’i çok seven ATATÜRK, onun ölümünden derin üzüntü duymuştur.
 
Ancak Mustafa Kemal’in yaşamında en önemli hayvan, hiç şüphesiz “Foks” adındaki köpeğidir. Seyyar fotoğrafçılık yapan Hasan Efendi adındaki birisinden 50 lira gibi abartılı ve yüksek fiyata satın aldığı Foks, aslında bir sokak köpeğidir. Foks, ATATÜRK’ün en sevdiği hayvan olarak Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde her zaman el üzerinde tutulmuş, ona her zaman büyük özen gösterilmiştir. ATATÜRK nerede, o orada. ATATÜRK’ün yatak odasında, karyolasının ayak ucunda kendisi için özel olarak diktirilen bir minderde yaşarmış. En önemli görüşmelerinde bile hep onun yanında olurmuş.

ATATÜRK’ün Foks’a düşkünlüğünü bilen bazı kimseler, sofrada çok zaman onun bahsini açarlar, sadakatinden, büyüklüğünden dem vurup neslini üreterek memlekete yaymayı teklif ederlerdi. Dalkavukluğuyla dikkati çekenler, Foks’un asil kandan geldiğini söyleyecek kadar ileri gidip “ Köpek değil, adeta insan. İnsandan da akıllı derlerdi...”
Kaynaklar:
Dr. Altan ARMUTAK / Performans
Bekir Coşkun / Hürriyet

0 yorum :