AŞIRI KİLO ALIMINI ÖNLEMEK...

15:44 sukas2 0 YorumKöpeğinizi Formda Tutma
Fazla kilo, çoğu kez hayvanın gereksinimlerini aşan veya gereksinimlerine uymayan besin tüketiminden kaynaklanan aşırı kilo alımı anlamına gelir. Eğer bu eğilim artarsa, bir hastalık olan obeziteye dönüşebilir. Özel bir diyet köpeğin kilo formunu eski haline getirmede etkili bir şekilde katkı sağlar.
Çoğu durumda, fazla kilonun ana kaynağı özellikle kentsel bir ortamda egzersiz eksikliği olan bir yerde, köpeğin ihtiyacını aşan besin tüketiminde yatar. Belirli ırklar genetik olarak buna eğilimlidir, örneğin Avcı Köpekleri, Labrador Köpekleri, Collie’ler. Fazla kilo hayvanın büyümesi sırasında alınan besinden kaynaklanabilir. Aşırı beslenen küçük ırk kopek yavrusu, yetişkinlikte yağ ile dolacak olan küçük balonlara benzer çok sayıda yağ hücreleri üretmiş olacaktır. Bundan başka, şekerler ve kekler vererek bir köpeğin açgözlülüğünü hoş görmek, fazla kilo dikkate alındığında, göz ardı edilemez bir risk faktörüdür.
Çok fazla yiyen köpek
Bu durumda ona, birçok köpek arasında gıda mücadelesi durumunda gıdayı kaybetme korkusu, nörohormonal dengesizlik, sıkıntı, yetersiz bir enerji konsantrasyonu ile gıda alımı veya sindirim problemleri ile bağlantılı bir durum olan bulimik hastası denebilir. 
Öncelikle köpek sahibi tarafından hayvanın kilo değişimleri ve davranışlarının çok dikkatli birşekilde gözlemlenmesi ve bu bilgilerle veterinerin hipotezlerin birine veya diğerlerine yönelik teşhisini aydınlatmasına yardımcı olunmalıdır.
Düşük enerji konsantrasyonlu besin
Köpeğin günlük olarak yediği besinin miktarını azaltmak, köpeğin besin miktarında böyle bir sınırlamayı güçlükle kabul edeceğinden, sorun yaratabilir. Eğer köpeğinizin her zamanki besinini pay ederek kilo kaybetmesi için çalışırsanız, köpeğinizi besin eksikliklerine neden olan tehlikeye atarsınız. Bu gibi fazla kilo durumlarında kullanılan Health Nutrition diyetinin amacı diyeti temel besinler ile yoğunlaştırırken, kalori alımını azaltarak tüketilen mama miktarını korumak olacaktır. 
Hayvan tarafından kabul edilen bu gıdanın geliştirilmiş lezzetliliği ve öğünler arasında açlık hissini azaltmayı sağlayan özel mama taneciği yoğunluğu sayesinde, hafif bir Health Nutrition diyeti fazla kilo almaya eğilimli düşük-aktivite veya kısırlaştırılmış köpekler için etkili bir destektir.
Sağlıklı çözümler
Fazla kilo almaya eğilimli bir köpeğe hafif bir besin sağlanmasının yanısıra alışkanlıklarında da değişiklikler olması istenir. Uzun süreli bir yürüyüş, enerjisini harcamasına imkan sağlayacaktır. Sahibi ile hayvanı arasında etkileşim sağlayan oyundan, hayvan daha fazla zevk alır. Enerji içerikleri günlük alım hesaplamasında dikkate alınmadıkça ikramlar vermekten kaçınılmalıdır.
Obeziteye giden yol
Hayvan için görünüşte zararlı olmayan bir veya iki kilo fazlası adeta kısa zamanda kendi başına bir hastalık olan obeziteye neden olabilir. Bu, diğerleri arasında ciddi eklem hastalıklarının (artroz, bağ kopması…) ve kardiyorespiratuvar yetmezliklerinin nedeni olduğundan daha ciddi bir şekilde ele alınmalıdır. 
Üreme kapasitelerini azaltır ve önemli cilt sorunları oluşturur. Genel olarak, obezite köpeğin ortalama yaşam süresini azaltır.
Veteriner tarafından bir kez teşhis konduktan sonra ve köpeğin etkilendiği seviye belirledikten sonra, diyet ile kilo kaybında ki başarı esas olarak sahibinin bilinçli olması ve köpeğinin belirlenen diyeti tüketmede kararlı olması şartına bağlıdır. Köpeğin kilo kaybetmesi bir kaç ay sürebilir. Dolayısıyla diyet, tedaviden daha iyi bir şekilde önleyebilir!
Kaynak:www.royalcanin.com.tr/

0 yorum :