SOSYAL SORUMLULUKLARIMIZ...

19:12 sukas2 0 Yorum

HAYVAN KURTARMA DERNEĞİ
Biz Kimiz?
Bütün hayvanların 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca tanınan haklarının savunulması ve bu hakların ihlal edildiği durumlarda yetkili makamlar nezdinde yasal girişimde bulunulması;
Sokaklarda yaşamlarını sürdürmekte olan sahipsiz kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması ve böylelikle popülasyon artışının önüne geçilmesi;
Sahipsiz ya da sahipleri tarafından istenmeyen hayvanların sahiplendirilmesi;
Yukarıda da belirtildiği üzere, ülkemizde bulunan hayvanların hakları 5199 sayılı kanun ile belirlenmiştir. Derneğimizin kuruluş amacını, ilgili kanunun birinci maddesinden alıntı yaparak özetlememiz mümkündür:
“Hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvaların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır”.

Hayvan Kurtarma Derneği, belediyeler ve ilgili diğer kuruluşlar ile işbirliği içerisinde ve yasal mevzuat çerçevesinde hayvanların her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamak amacı ile yola çıkmıştır.
EKİBİMİZ
Hayvan Kurtarma Derneği, 20 yılı aşkındır sahipsiz hayvanlara yardım etmeyi bir görev edinmiş olan Zekiye Taş Köklü ve Fahir Köklü tarafından kurulmuştur.
Devlet memuru olan Zekiye Taş Köklü, Hayvan Kurtarma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.
Fahir Köklü, Hayvan Kurtarma Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Hayvan Kurtarma Derneği ekibi bünyesinde akademisyen, sanatçı ve diğer meslek sahiplerinin yanısıra, üç veteriner hekim de bulunmaktadır. Veteriner hekim üyelerimiz, acil durumlarda olay yerine giderek yardım bekleyen sahipsiz dostlarımıza anında müdahele edebilmektedirler. Trafik kazası ve benzeri birçok durumda, belediyelerin veterinerlik hizmetleri yetersiz kalmaktadır. Özellikle mesai saatleri dışında sahipsiz hayvanlar için hizmet sadece tek bir belediye bulunmaktadır. Çoğunlukla kısırlaştırma aşılama gibi temel hizmetlerin verildiği belediye veterinerlik birimlerinde, kırık ameliyatları gibi ameliyatların yapılabileceği teknik donanım da bulunmamaktadır.
Birçok vatandaşımız sokakta kaza geçirmiş bir sahipsiz bir hayvan gördüğünde yardım için en yakın belediyeye başvurmaktadır. İmkanları dahilinde yardım etme olanakları bulunmayan belediyeler ise bu başvurulara çoğunlukla olumsuz yanıt vermek zorunda kalmaktadırlar. Belediye veterinerlik hizmetlerinin yetersiz kaldığı durumlarda özel veteriner kliniklerine başvurmak ise çoğu kimsenin bütçesini aşmaktadır.
Hayvan Kurtarma Derneği, özellikle bu gibi durumlarda devreye girerek söz konusu hayvanın tedavi sürecini başından sonuna kadar yürütecek şekilde örgütlenmiştir. Günün her saatinde ulaşılabilen iletişim numarasına yapılan yardım çağrılarına en rasyonel ve en hızlı biçimde cevap verme olanağına sahip olan Hayvan Kurtarma Derneği; gerek üyelerinin özverili çalışmaları, gerekse sosyal paylaşım sitelerindeki takipçi kitlesi vasıtası ile, Ankara’nın bütün ilçelerinden acil yardım bekleyen dostlarımıza ulaşmış ve tedavilerini yaptırmıştır.
İLETİŞİM
Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi İlko Sitesi
2839. Cadde No: 25 Mavi Ev - Çayyolu - ANKARA
Telefon: 0555 339 93 01
Sizler de sokak hayvalarına destek olmak isterseniz;

0 yorum :