YETİŞKİN KÖPEKLERİN BESLENMESİ...

14:25 sukas2 0 Yorum


YETİŞKİN KÖPEKLERİN BESLENMESİ...
Köpeklerin beslenme gereksinimleri ile ilgili bilgiler
Her köpek için kendi diyeti
Köpeğin besinsel gereksinimleri insanla aynı değildir. Bu nedenle onun “sahipleri gibi” beslenmesi doğru değildir. Günlük alımı, köpeğin ırk, boyut, yaş, aktivite gibi belirli özellikleri dikkate alınarak, sağlığı için gerekli tüm besinleri dengeli bir şekilde içermelidir. Her hayvanın spesifik ve benzersiz gereksinimlerini olabildiğince karşılamaya çalışan bu dengeyi kurmak Health Nutrition ‘ın (Sağlıklı Beslenme) amacıdır.
Her besini yiyen ve bünyesi et, sebze ve meyve gibi çeşitli gıdalara uygun olan insanın aksine, köpeğin 1,000 kat daha az yoğun olan yüksek oranda hedeflenmiş bir bağırsak florası vardır.
Bu ve diğer bir çok sebepten dolayı, köpeğin insanla aynı şekilde beslenebileceğini düşünmek ciddi bir hatadır. Herhangi bir eksiklik veya fazlalık olmaksızın, köpeğin diyetinin onun tüm ihtiyaçlarını karşılaması gerekmekle beraber, tüm yaşamı boyunca sağlıklı ve enerji dolu olmasını sağlamak için, sağlıklı beslenme köpeğin boyutuna, yaşına, fizyolojik durumuna (saf veya kısırlaştırılmış...) ,aktivitesine ve hatta her bir köpek popülasyonuna özel hassasiyetlere göre besinsel gereksinimlerini karşılamaya olanak sağlar. Büyük çeşitlilik gösteren aşağı yukarı 400 ırk vardır.
Boyutuna göre
Farklı köpek ırkları arasındaki kilo ve boyut ölçüsü aralıkları hayvanlar alemindeki en geniş aralıklardan biridir.1 kg ağırlığındaki Şivavadan 100 kg ve daha fazla ağırlığındaki Senbernara, örneğin 1-100 oranında, uzanır. Bu aralık morfolojik, fizyolojik, metabolik ve davranışsal farklılıklara neden olmakla birlikte sağlık ve diyet üzerinde önemli sonuçlar doğurur. Böylece, yetişkin köpeğin ağırlığı daha yüksekse, daha yüksek olan enerji ihtiyacı kilogram başına azalır. Sonuç olarak, küçük ırk köpek orta ırk köpekten daha fazla enerji ve yağ içerikli gıda almalıdır. 
Büyük ırk köpeklerde, enerji yoğunluğundaki artış öğün miktarının azaltılmasını ve böylece onların daha sınırlı sindirim kapasitesinin dengelenmesini sağlar.
Enerji yoğunluğu artışı ayrıca protein, mineraller, vitaminler yoğunluğunda bir artışa işaret eder. Mama tanesinin şekli ve dokusuna gelince, dökülme olmadan düzgün kavramayı desteklemek ve katır kutur yemeye teşvik etmek için, çenenin boyutuna, şekline ve kuvvetine uygun olmalıdır.
Irkına göre
Her ırk benzersizdir: tüy yapısının özgünlüğü, beslenme alışkanlığı, sindirim veya eklem duyarlılığı, enerji ihtiyaçları…
Royal Canin uzmanları köpek ırkları bilgisini sürekli olarak geliştirmek için hayvan yetiştiricileri, veterinerler, araştırmacılar ve hayvan beslenme uzmanları ile çok yakın çalışırlar. Beslenme gelişmeleri bilimsel ilerlemelerle aynı hızda ilerler. Bu, uzun yıllar boyunca yenilikçi bir tarih gelişimi ile desteklenir ve her zaman belirli ırklara artan hassasiyette beslenme çözümleri iletme amacı güder.
Boxer köpekleri ve Labrador köpeklerinin boyutları benzerdir fakat tamamen farklı beslenme ihtiyaçları vardır ve tek bir besin bu farklı ihtiyaçları karşılayamaz – aslında, tam tersidir :
Boxer köpeği kaslarını ve kalbini oldukça zorlayan bilenmiş bir sporcudur, doğal bir biçimde yüksek miktarda kalori yakar ve hemen hemen hiç bir zaman fazla kilolu hale gelmez.
Labrador köpeği doğal bir şekilde yağa ve yağlanma açısından zengin hassas bir deriye sahip, boğazına düşkün doğası ile ağır kemikli bir köpektir.
Son yıllarda ırklar ve ırk özellikleri bilimi alanında gerçekleştirilen gelişmeler, besinlerin ve bunların faydalarının daha geniş bir şekilde kontrol edilmesine katkı sağlamıştır.
Kaynak:www.royalcanin.com.tr/

0 yorum :