Neden Kısırlaştırılmış Mama?
Kedinizin kısırlaştırıldıktan sonra, tükettiği besinlerin değişen enerji ihtiyacını desteklemesini sağlamak için bir diyet değişikliği gerekebilir. Kısır mamalar uygun miktardaki yağ oranıyla, kedinizin kısırlaştırmadan sonra ideal vücut ağırlığını korumasına yardımcı olur.

Kısırlaştırılmış kedilerin, kısırlaştırılmamış kedilere göre beslenme ihtiyacı oldukça farklıdır. Kısırlaştırılmış kedilerde besin madde ihtiyacında bir değişiklik görünmüyorken kedinin normal diyetine devam etmesi halinde alacağı kalori miktarı da ihtiyacının üzerinde olacaktır. Bu da kısırlaştırılmış kedilerde fazla kilo artışına neden olmaktadır. Bu yüzden kısırlaştırılmış kediler için üretilen özel mamalar tercih edilmelidir.

Kısır kedilerde en sık rastlanan sağlık sorunu idrar yollarında taş oluşumu gözlemlenmesidir. Kısır kedi mamaları kedilerin günlük besin ihtiyaçlarını karşılayan oldukça düşük kalorili mamalardır. Kısır kedi mamaları aynı zamanda düşük fosfor, magnezyum, kalsiyum içermesi bakımından idrar yollarında taş oluşumunu engeller. Fosfor, magnezyum ve kalsiyum taş oluşumu tetikleyen minerallerdir. Kısır kedi mamalarında fosfor, magnezyum ve kalsiyum açısından oldukça düşük miktarda bulunmaktadır. Kısır kedilerin yüksek besin ihtiyacı bulunduğundan kısır kedi mamaları oldukça fazla protein içermektedir. Kısır kedi mamaları aynı zamanda sindirilebilirliği yüksek içeriğe sahiptir.

Kısır kedilerde fazladan alınan fosfor, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller idrar yollarında birikmeye yol açarak taş oluşumuna neden olabilmektedir. Kısır kedilerde protein ihtiyacı kısır olmayan kedilere göre oldukça azdır. Kısır kedi mamalarında günlük protein miktarı karşılanmaktadır. Kısır kedi mamalarında kısır olmayan kedi mamalarından daha az oranda yağ bulunmaktadır. Kısır kedilerin enerji gereksinimleri daha azdır ve bu yüzden de diyetlerinde bulunacak fazla yağ vücutta birikerek kilo almalarına neden olmaktadır. Kısır kediler eğer öğün şeklinde besleniyorsa günde üç öğün yapılmalıdır. Her kedinin besin madde ihtiyacı farklılık göstermesiyle birlikte kedinizin ne kadar yediğini mama kabından gözlemleyerek takip edebilirsiniz. Bu konuda özellikle ticari kuru mamaların ambalajının arkasında ürün ile ilgili olarak günlük tüketilmesi tavsiye edilen miktarlar bilgilendirme açısından yön gösterecektir. Kısırlaştırılmış kedilerde sağlıklı beslenmeyi kısır kedi mamalarıyla sağlamak mümkündür. Kısır kediler kısır kedi mamalarıyla günlük besin ihtiyaçlarının tamamını karşılamak mümkündür.

Kısırlaştırılmış kedi için mama seçiminde belirli noktalara dikkat etmek gerekiyor. Kısırlaştırılmış kedilerin beslenmesi normal bir beslenme değildir. Metabolizmalarında değişiklik olduğu için beslenmeleri de vücut ihtiyaçlarına doğru yanıt vermelidir. Bu yüzden veteriner hekimin de tavsiyesi ile birlikte kısırlaştırılmış kediniz için doğru mamayı seçmeye özen göstermelisiniz. 

Aşağıdaki linke tıklayarak kısırlaştırılmış kedi mamalarına kolayca ulaşabilirsiniz.

https://www.kolaymama.com/kedi-kuru-mamalar?multi=71-218


Kaynak : https://www.reflexmama.com/

Hiç yorum yok

Köpeğinizin Hasta Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Bir köpeğiniz varsa ve tuhaf davranıyorsa "köpeğinizde ne sorun olduğunu" merak edebilirsiniz. Bir terslik olduğundan şüphelenseni...