Hayat Bilgesi Kedilerden Öğrenilecek Şeyler

Kediler; hep çok özgür, çok mutlu ve başına buyruk gelir bize. Bir kedi gibi yaşamayı öğrensek, hayatın anlamını bulacağımızı düşünüyorum. K...

Kediler; hep çok özgür, çok mutlu ve başına buyruk gelir bize. Bir kedi gibi yaşamayı öğrensek, hayatın anlamını bulacağımızı düşünüyorum. Kediler, uykusu varsa istisnasız her yerde uyuyabilir, az yemek yer, çok su içerler, ismini bilir ama sadece işine geldiğinde tepki verirler. Bir kediyi okşamak isterseniz, onun da sizin kadar istemesi gerekir. Kediler, kendilerini mutsuz eden hiçbir şeyi yapmaz, sevdikleri her şeyin tadını çıkarmayı iyi bilirler. Mutlu olmak istiyorsanız kedileri izleyin.


Her Zaman Temiz ve Bakımlı Olmak

Hayatının herhangi bir zamanında bir kedi ile yaşayan herkes çok iyi bilir ki; bir kedi yemek yemediği, oyun oynamadığı ve uyumadığı zamanlarda sürekli kendini temizlemekle meşguldür.  Araştırmalar, kedilerin zamanlarının yüzde 15′ ile 50’sini temizlik için harcadıklarını söylüyor. Kediler bakım ve temizlik işini öyle büyük özenle yaparlar ki, düzenli duş almayan ve dişlerini fırçalamayan insanları anlamakta zorlanırsınız.

Siz yine insanları dış görünüşüyle değerlendirmediğini söyleyenlerin yalanlarına inanın istiyorsanız ama bir insanın düşüncelerini ve söyleyeceklerini merak etmek için ilk başta gördüğünüz şeyden hoşlanmanız gerektiğini unutmayın. İlk kez karşılaştığımız biri ile ilgili ilk izlenimimiz 30 saniye ile 2 dakika arasında oluşur. Eğer çok büyük bir fark yaratmayı başaramazlarsa da bu izlenim sonsuza kadar geçerlidir. Kişisel temizlik ve bakım öncelikle kişinin kendine, sonrasında da karşısındaki insana saygısının en net ifadesidir.

* Kedi Bakım Ürünleri


Merak Duygusunu Kaybetmemek

Kedilerin merakı kimi zaman başlarına bela olsa da, pek çok şeyin tadını alma ve keyfini çıkarma lüksüne ulaşmalarını sağlar. Yeni deneyimler yaşamanın, hayata karşı farklı bir bakış açısına ulaşmanın yolu meraklı ve cesur olmaktan geçer.

Bilgi için çok okumak ya da çok gezmek gerekmez, insanı geliştiren tek şey meraktır. Bilmek ve öğrenmek için en motive edici şey meraktan gelir. Kendinize merak etmeye değer şeyler bulup onları araştırın. Yeni şeyler denemekten, farklı lezzetler tatmaktan, yeni yerler görme isteğinizden asla vazgeçmeyin.


Kraliyet Mensubu Gibi Davranmak

Dünyada hiçbir çaba göstermeden güzel olmayı başarabilen tek canlı kedidir. Bunda akıl almaz karizmalarının payı büyüktür. Karizma sadece görsellikle ilgili değildir. Kediler, her zaman kendinden emin, sakin davranışlar sergiler. İstemedikleri şeylere tüm güçleri ile karşı koyarlar, kediler hiçbir zaman sevmediklerini seviyor gibi davranmazlar.

Özgüven her şeydir. Siz kendinizi nasıl görürseniz, başkaları da sizi öyle görür. Tarzınızda sade, tavırlarınızda nezaketli, istediklerinizde kararlı, istemediklerinizde net olursanız, çevrenizdeki insanlar size daha fazla saygı duyacaktır. Gösteriş, kaliteyi düşürür, asalet sadelikte gizlidir. Hiç bir royal, fırfırlı, abartılı kıyafetler giymez. Bazen en güzel hava, olanı yok göstererek atılır.


Her Zaman Bedenine Önem Vermek

Kediler az yemek yer, çok su içer, iyi uyur, güneşten faydalanmayı da uzak durmayı da iyi bilirler. Kediler, gün içinde sık sık bedenlerini esnetecek hareketler yaparlar. Sizce, yogayı kedilerden ilham almadan bulmuş olma ihtimalimiz var mı?

Aslında belki de işin sırrı vücudumuzu en iyi şekilde dinlemektir. Sadece acıktığımızda yemek, doyduğumuzda bırakmak, bol su içmek, her gün mutlaka egzersiz yapmak, abur cuburlardan uzak durmak, güneşten ihtiyacımız olan D vitaminini en güvenli şekilde almak uzun ve kaliteki bir hayat sürmek için yeterli olacaktır. Yani öyle çok karmaşık diyetlere, sonu gelmez sporlara gerek kalmadan da sağlıklı bir bedene sahip olmak mümkün.


Anda Kalmak

Sadece kedilerin değil tüm hayvanların en büyük yeteneği, ne yaşarlarsa yaşasınlar asla bunun üzerine kafa yormamalarıdır. Yaşadıkları şey; korku, neşe ya da öfke olabilir. Hayvanlar bu duyguyu sadece o anda yaşar, daha sonra bununla ilgili bir yargıya varmaz, tahminde bulunmaz, kin tutmazlar.

Biz insanlar ise çoğunlukla geçmişte takılıp kalmak ya da gelecek için kaygılanmak gibi büyük bir hataya düşer ve asıl önemli olanın sadece ”bu an” olduğunu unuturuz. Böyle olunca da zamanın acımasız olduğunu, hayattan keyif alamadığımızı söyler, hep bir kaygı ve umutsuzluk duygusu içinde kayboluruz. Kedilerden öğreneceğimiz en önemli şeylerden biri de anda olmak, anda kalmak ve her şeyin keyfini doyasıya yaşamak olmalıdır.


Oyun Fırsatlarını Kaçırmamak

Yavru ya da yetişkin hiç fark etmez tüm kediler oyun oynar. Bir top, bir ip, ya da sadece sallanan bir şey bile onlar için oyun aracı olabilir. Dünya para verip bir oyuncak alırsınız ama onlar bazen sadece buruşturup attığınız bir kağıt parçası ile saatlerce oynayabilirler.

Eğlenceli şeyler yapmak için çok büyük kaynaklara ihtiyacınız yok. İçinizde her daim oyun bekleyen çocuğu unutmayın yeter. Bizler büyüdükçe oyun oynamayı bırakırız, hayatın ciddiyetine odaklanır, belki de tüm kimliklerimizden arınmamızı sağlayan oyuna zaman ayırmaktan vazgeçeriz. Oysa ki, oyunlar, takım sporları, filmler, kitaplar ya da eğlenceli herhangi bir şey yapmak hayat boyu zinde kalmamızı sağlar. Çocukluk özgürlüktür, arada sırada bir çocuk gibi eğlenebilmek hayattan keyif almak için mükemmel bir yoldur.

* Kedi Oyuncakları


Her Zaman Tedbirli Olmak

Kediler inanılmaz dikkatli hayvanlardır. Yemek yerken, oyun oynarken hatta uyurken bile temkinli davranırlar. Etraflarında olan biten her şey mutlaka kedilerin radarına girer. Kediler ayrıca her hareketlerinde olabildiğince tedbirli davranırlar. Bir yerden bir yere atlayacakları zaman ölçüp biçmeden hareket etmezler.

Yaşadığımız dünyada çok farklı tehlikelere maruz kalma ihtimalimiz vardır. Bu yüzden kedi gibi tedbirli davranmak, bir adım atmadan önce düşünmek ve sonuçlarını hesaplamak daha iyi sonuçlar almak için büyük öneme sahiptir.


Ne İstediğini Bilmek ve Asla Vazgeçmemek

Kediler, hayatta ne istediklerini çok iyi bilir ve onu elde edene kadar da asla vazgeçmezler. Bir yiyeceğe ulaşmak istiyorsa bazen en sevimli halleri ile sizden talep eder bazen de siz arkanızı döner dönmez onu ele geçirirler. Bir yere çıkmasına izin vermediğinizde sizi dinliyor gibi yaparlar ama onunla ilgilenmeyi bıraktığınızda kendilerini yine orada bulurlar. Engeller kedileri yıldıramaz, bir kedi istediği şeye ulaşma çabasından asla vazgeçmez.

Hayattan almak istediğimiz bazı şeyler için mücadele etmek gerekir. Çoğu zaman da bir iki kez denemek yetmez, sonuna kadar savaşmak gerekir. ”Hayır”ı cevap olarak kabul etmemek ve ona ulaşana kadar çabalamak kedilerden alacağımız en güzel derslerden biridir.


Cesur Olmak

Kediler; meraklı, tedbirli ve azimli canlılardır. Tüm bunlarla beraber son derece de cesurlardır. Bir ağaca çıkarken korkmazlar, oradan inemeyecekleri ihtimalini de hesaba katmazlar. Düştüklerinde kalkar, denemeye devam ederler. Bazen küçücük bir kedi yavrusu koca bir köpeğe kafa tutabilir.

İsteklerimize ulaşmak için cesur olmak gerekir. Yeni şeyler görmek için her zaman yürüdüğünüz yolu değiştirmelisiniz. Kedinin cesaretini örnek alın ama insani zekanızı kullanmayı da unutmayın.


Kendini Sevmek

Kediler bencil canlılardır. Her zaman kendi konforlarını ve ihtiyaçlarını öncelikli tutarlar. Buna rağmen insanlık binlerce yıldır kediye hayranlık duyar. Kediler bizi kendilerine görevlendirilmiş hizmetçiler olarak görür, hayattaki tek işimizin onları rahat ettirmek olduğunu sanırlar. Bu pek de yalan değil aslında. Kim evinde baktığı kediye prens ya da prenses gibi davranmıyor ki ?

İşte kedilerden almamız gereken en önemli ders; Kendimizi sevmek, bu dünyada biricik olduğumuzu, çok özel ve çok değerli olduğumuzu bilmek.

Siz kendinizi sevmez ve değerli olduğunuzu düşünmezseniz kimseden size böyle hissettirmesini bekleyemezsiniz. Standartlarınızı yüksek tutun ve onlara sadık kalın. Bir kedi gibi; bedeninize özen gösterin, bir kedi gibi kendi isteklerinizi önemseyin. Sizi mutsuz eden şeylerden ışık hızıyla uzaklaşın, bir tekrarı daha olmayacak kıymetli hayatınızın değerini bilin ve onun her anını keyifle yaşamak için kendinize söz verin.


Unutmayın, kediler hayatın sırrını çözmüş canlılardır, onları gözlemleyin ve onlar gibi yaşayın.Kaynak : https://patittin.com/

YORUMLAR

Ad

17 şubat,1,17 şubat dünya kediler günü,1,3 aralık,1,4 Nisan,1,4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü,1,4 Nisan Sokak Hayvanları Günü,1,8 mart,1,8 mart dünya kadınlar günü,1,afet,1,bağırsak kurdu,1,birman,1,birman cat,1,birman ırk,1,birman ırk kedisi,1,birman ırkı,1,birman kedi,1,birman kedisi,1,büyük ırklar,1,cats best,1,cats best kedi kumu,1,chihuahua,1,çocuk gelişimi,1,çocuklarda hayvan sevgisi,2,deprem,1,deprem çantası,1,dünya engelliler günü,1,dünya kediler günü,1,emekçi,1,emekçi kadınlar,1,emniyet kemeri,1,engelli,1,engellihayvanlar,1,engelliler günü,1,evcil hayvan,7,evcil hayvan ürünleri,10,evcil hayvanlar,2,golden,1,golden köpek,1,golden retriever,1,golden retriever bakımı,1,golden retriever köpek,1,hassasiyet,1,hayvan,1,hayvan sevgisi,4,hayvanlar,1,hihuahua köpek ırkı,1,hills,1,hipoalerjenik,1,hypoallergenic,1,ırk,1,ırk kedisi,1,ırk rehberi,4,idrar püskürtme,1,indirim,1,indirimli mamalar,2,kadınlar günü,1,kadınlar günü tarihi,1,kedi,10,kedi ağız ve diş sağlığı,1,kedi alerjisi,1,kedi bakımı,15,kedi çiş kumu,1,kedi hastalığı,1,kedi hastalıkları,1,kedi ırk bilgisi,1,kedi ırkı,1,kedi ırkları,2,kedi idrar kumu,1,kedi kumları,1,kedi kumu,2,kedi macunu,1,kedi maması,9,kedi pati bakımı,1,kedi sağlığı,5,kedi sahiplenmek,1,kedi şampuan,1,kedi taurini,1,kedi tuvalet bakımı,5,kedi tuvalet kumu,2,kedi tuvaleti,1,kedi tuvaleti kumu,3,kedi ürünleri,1,kedi ve köpek beslenme,18,kedi vitamin ve katkıları,2,kedi vitamini,2,kediler,2,kediler günü,1,kedilerde beslenme,9,kedilerde iç parazit,1,kedilerde taurin,1,kedilerde tuvalet sorunu,1,kedilerde tüy ve deri bakımı,2,kedim eve çiş yapıyor,1,kedim tuvalete yapmıyor,1,kısır kedi,2,kısır kedi maması,2,kısırlaştırılmış kedi,2,kısırlaştırılmış kedi maması,4,kısırlaştırılmış kedilerde beslenme,4,kitten,1,kitten mama,1,kitten maması,1,kolaymama,3,kolaymamacom,1,köpek,5,köpek ağız ve diş sağlığı,1,köpek araba seyahati,1,köpek bakım,1,köpek bakımı,13,köpek dışkı yeme,1,köpek eğitimi,7,köpek emniyet kemeri,1,köpek göz ve kulak bakımı,1,köpek göz ve kulak sağlığı,1,köpek güvenliği,1,köpek ırk bilgisi,2,köpek ırkı,1,köpek ırkları,2,köpek ihtiyaçları,1,köpek kaka yeme,1,köpek maması,5,köpek oyuncağı,1,köpek ödülü,2,köpek pati bakımı,1,köpek sağlığı,9,köpek sahiplenmek,1,köpek seyahati,1,köpek şampuan,1,köpek tasma eğitimi,2,köpek tasması,2,köpek tuvalet eğitimi,2,köpek yıkama,1,köpeklerde beslenme,7,köpeklerde tasma eğitimi,1,kum,1,kuru şampuan,1,kutlu olsun,1,küçük ırklar,1,mama seçimi,1,mature kedi maması,1,merhamet,1,miyav,1,odun kedi kumu,1,odun kum,1,patili dostlar,1,pro plan live clear,1,puppy,1,puppy köpek maması,1,retriever,1,saf sevgi,1,sağlıklı beslenme,1,sahiplen,1,sahiplenmek,2,satın alma sahiplen,1,senior kedi,1,sevgi,1,sevgililer günü,1,sokak hayvanları,2,sokak kedileri,1,şivava,1,t,1,tahılsız,1,tahılsız kedi maması,1,talaş kedi kumu,1,talaş kum,1,tasma,1,tasma eğitimi,1,taşıma kabı,1,taurin,1,temizlik ürünleri,1,tuvalet,1,tuvalet eğitimi,2,veteriner,1,veteriner hekim,1,womans day,1,yaşlı kedi,1,yaşlı kedi beslenme,1,yaşlı kedi maması,1,yaşlı kedilerde beslenme,2,yavru kedi,4,yavru kedi beslenme,1,yavru kedi maması,1,yavru kedilerde beslenme,3,yavru köpek,1,yavru köpek maması,1,yavru köpeklerde beslenme,1,yavru kuru mama,1,yavru mama,2,yavru maması,2,yeni,1,yetişkin kedilerde beslenme,2,yetişkin köpeklerde beslenme,5,zararlı köpek yiyeceği,1,zararlı köpek yiyecekleri,1,zehirli köpek besinleri,1,zehirli köpek yiyecekleri,1,
ltr
item
kolaymama blog: Hayat Bilgesi Kedilerden Öğrenilecek Şeyler
Hayat Bilgesi Kedilerden Öğrenilecek Şeyler
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhLbiDHfTzU9kTCsRwKr4xgYNg9x7mlTFNyzXlA8xC1zmzYhKdhGOVWbAH9_2Vbe6YYRrM-ewQ5LzGsmNMu2Cn6jUaEU6ukoE3SJfI--5JUl1Vikj-3ZHXhhJIso5BYU0DoXJ0OCRTfpMggMzZueitP8q65OeN4UAZ7vGwi1P0sJGmicZwkj7QHaq_XfRk/w640-h362/1.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhLbiDHfTzU9kTCsRwKr4xgYNg9x7mlTFNyzXlA8xC1zmzYhKdhGOVWbAH9_2Vbe6YYRrM-ewQ5LzGsmNMu2Cn6jUaEU6ukoE3SJfI--5JUl1Vikj-3ZHXhhJIso5BYU0DoXJ0OCRTfpMggMzZueitP8q65OeN4UAZ7vGwi1P0sJGmicZwkj7QHaq_XfRk/s72-w640-c-h362/1.jpg
kolaymama blog
https://blog.kolaymama.com/2023/06/hayat-bilgesi-kedilerden-ogrenilecek_22.html
https://blog.kolaymama.com/
https://blog.kolaymama.com/
https://blog.kolaymama.com/2023/06/hayat-bilgesi-kedilerden-ogrenilecek_22.html
true
1637423259952516900
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Hepsini Gör Devamını oku Yanıtla Cancel reply Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR POSTS Hepsini Gör RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE ARA TÜM YAYINLAR Not found any post match with your request Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agu Eyl Eki Kas Ara just now 1 dakika önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan önce Takipçiler Takip THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy İçindekiler