Kedim İçin Hangi Mamayı Seçmeliyim ?

Dünya üzerinde en çok sevilen ve sahiplenilen türlerin başında gelen kediler; evlerimizin temiz, titiz ve sevimli minik dostlarıdır.  Bu min...
Dünya üzerinde en çok sevilen ve sahiplenilen türlerin başında gelen kediler; evlerimizin temiz, titiz ve sevimli minik dostlarıdır. Bu minik dostlarımızın sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmeleri için iyi bir beslenme düzenine ihtiyaçları vardır. Onları bu düzeni sağlamaksa tabii ki onları sahiplenen bizlere düşüyor.

Her kedinin kişisel tercihleri ve türlere göre beslenme alışkanlıkları olduğundan 
kedi maması seçimi oldukça hassas ve önemlidir.

Kedinize uygun ve sağlıklı kedi maması seçimi ile, hem sizin içiniz rahat etsin, hem de kediniz mutlu bir yaşam sürsün.

Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kediniz için en iyi mamayı seçerken akılda tutulması gereken birkaç nokta vardır. Öncelikle belirli beslenme ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak için; kedinizin yaşı, besin ihtiyaçları, sunum seçenekleri (kuru mama veya yaş mama), cinsiyeti ve kısırlık durumu ile dengeli besin değerleri konularına dikkat etmelisiniz.


1. Kedinin Yaşı

Kedi maması tercihinin ilk adımı olarak dikkat etmeniz gereken konu kedinizin yaşıdır. Burada yavru kediler için için “junior” ve “kitten”, yetişkin kediler için ise “adult” ibarelerinin bulunduğu mamaları tercih etmeniz doğru olacaktır. Mamalar arasındaki en temel fark, içerisinde yer alan yağ ve protein oranlarıdır. Çünkü yavru bir kedi daha fazla hareket ettiğinden yakacağı kalori fazla, yaşlı bir kedinin hareket azlığından yaktığı kalori ise azdır.

2. Kedinin Kilosu

Kedinize mama seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise kedinizin ne kadar aktif olduğu ve kilosudur. Eğer kediniz hareket etmeyi pek sevmiyor ve bu nedenle kilosu fazlaysa ona uygun bir mama seçmelisiniz. Hareketsiz kedilere özel hazırlanan mamaların yağ ve lif oranları diğer mamalara göre farklı olduğu gibi kalorileri düşüktür. Kediniz hareketli ve kilo problemi yoksa kaliteli yetişkin mamalarını tercih edebilirsiniz.

3. Kedinin Cinsiyeti Ve Kısırlık Durumu

Kedinizin cinsiyeti ve kısırlaştırılması ise mama seçerken dikkat etmeniz gereken bir başka konudur. Kediler kısırlaştırıldıktan sonra kilo alma problemleri ile karşı karşıya kalabilirler ve bu duruma engel olmak için kısırlaştırma işleminden sonra beslenme alışkınlarını aniden değil ama süreye yayarak değiştirmeniz gerekir. Burada kısırlaştırılmış kedilere özel üretilen mamaları tercih etmeniz doğru olacaktır.

4. Kedinin Cinsi

Kedinizin cinsine göre ihtiyaçları farklılık göstermektedir. Bu ihtiyaçlar arasından en önemli faktör tüy uzunluğudur. Kediniz kendini temizlerken tüy yumakları yutabilir ve bu durum onların sindirim sisteminde problemler oluşturabilir. Bunun önüne geçebilmek adına tüylü kediler için içeriğinde malt olan mamaları tercih edebilirsiniz. Kedinizin ırkına göre ihtiyaçlarına uygun üretilen birçok mama çeşidi mevcuttur.

 

Yavru Kedi Beslenmesi (0-12 ay)
 Kedi bakımı oldukça dikkat isteyen ve hassas bir konudur. Yavru kediler ise bu hassas konu içerisinde en çok dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelmektedir.


• İlk olarak yavru kediler için üzerinde “junior”, “kitten” yazan mamaları tercih etmelisiniz.

• Yavru kediler çok çabuk sindirim problemi yaşayabileceğinden ani mama değişimi yapmamalısınız. Sahiplendiğiniz minik dostunuza daha önce verilen mamanın aynısını kullanmaya özen göstermelisiniz.

• Başka bir mamaya geçiş yapılacaksa aşamalı olarak yaklaşık bir hafta içerisinde yapılmalıdır. Örneğin:

1.&2. günler; %75 eski mama + %25 yeni mama
3.&4. günler; %50 eski mama + %50 yeni mama
5.&6. günler;%25 eski mama + %75 yeni mama
7.gün ve sonrası; %100 yeni mama gibi bir tablo izlenebilir.

Böylece yavrunun gelişimi için zararlı olan ishal olayının önüne geçmiş olursunuz.

• Seçtiğiniz yavru kedi maması büyüme dönemi için (yaklaşık bir yaş) gerekli tüm besinleri içermelidir. Burada yaşına uygun miktarda mama vermeniz önemlidir. Kediler sürekli beslenen hayvanlar olduklarından her öğünlerinde az miktar yerler.

• Kedinizin ırkı ve beslenme alışkanlıklarını tespit ederek sindirim özelliklerine (koku ve tat hassasiyeti) uygun bir mama seçmelisiniz. Eğer tüm bu özellikleri sağlayan mama seçimini yaparsanız tüm besinlerin sağlandığını garanti altına almış olursunuz.

• Yavru kedilerin büyümesi büyüme hızları kilo kazançları ile ölçülmektedir. (günde +10-30g) Büyüme en hızlı olarak 100 grama ulaştıkları 4 ve 5. Aylarda görülür ve gelişimi etkileyen faktörler doğru besin alımı, cinsiyet, hijyen, ırk ve stres durumudur.

• Doğdukları andan itibaren sütü sindirmeye uygun olan sindirim sistemleri büyümeleri ile değişir ve laktozu sindiremezler. Uygun bir büyüme için protein, yağlar, karbonhidratlar, mineraller ve iz elementlerin dengeleri çok önemlidir.


Yetişkin Kedi Beslenmesi (1-7 yaş)
Yetişkin kediler günlük ihtiyaçları bakımından farklılık gösterdiğinden beslenme ihtiyaçlarını desteklemek için besin maddeleri anlamında az ya da çok değil doğru bir denge ile beslenmelidir.

• Yetişkin kedi mamaları diğer yaşam evlerinden farklı olarak çok daha fazla çeşit içermektedir. Burada sizin dikkat etmeniz gereken kediniz için en uygun olan mamayı seçmektir.

• Özellikle enerji verici besinler seçilmesi kediniz için uygun olacaktır.

• Kemik yapısının güçlü kalması ve enerjisinin her zaman yerinde olması için mutlaka doğru besin maddelerinin karışımından oluşan yetişkin kedi maması seçmeniz gerekir.

• Dengeli beslenmesi ve hareketliliği yaşam kalitesi için oldukça önemli olduğundan enerji veren ve aynı zamanda güçlü kalmasını sağlayan; kuzu etli ve pirinçli mamalar, somonlu ve pirinçli hazırlanmış mamalar, tavuklu yetişkin kuru kedi mamaları gibi mamalardan biftekli ve tavuklu mamalar farklı zamanlarda tercih edilmelidir.

• Kedinizin bağışıklık sistemini güçlü tutmak adına mineral ve vitaminlerle ağız tadına uygun olan et, somon, tavuk, biftek gibi yiyeceklerden oluşan farklı tatlardan sevdiklerini belirleyip tercih etmelisiniz.

 


Yaşlı Kedi Beslenmesi (+7 yaş)Kediniz yaş aldıkça belli sağlık problemleri yaşayacağı için (böbrek sorunları, hareketsizlik, yaşla ilgili diğer sorunlar) bu sorunların riskini azaltmak adına farklı bir besin desteği ile beslenmesini sağlamalısınız.

• Kediniz artık yaşlandığı için daha dengeli, sindirilebilirliği yüksek ve potasyum ve taurin içerikli gıdalarla beslenmesi gerekir.

• Hareket ve kalori yakımı azaldığı için maması yüksek protein ve mineral içermemelidir.

• Kediniz özellikle sık sık kabızlık yaşıyorsa veterinere danışarak lif oranı yüksek gıdalarla besleyebilirsiniz.

• Tıpkı yavru kedilerin gelişim dönemlerinde vitamin almaları ve yeterince iyi beslenmeleri, kedilerin yaşlılık döneminde de olmazsa olmazlardandır. Buradaki tek fark yavru kediler için formüle edilmiş değil de, yaşlı kedilere göre formüle edilmiş mamalar tercih etmeniz olmalıdır.

• Yaşlı kedinizin kemik sağlığı ve ihtiyaçlarını karşılamak adına B6, D vitamini, kalsiyum, omega, yağ asitleri ve antikoksidan bakımından zengin mamaları seçmelisiniz.

KolayMama.com online satış sitesinde, Kedi Mamaları kategorisinde evlerinizin neşesi kedilerinizin ihtiyaçlarına göre seçimler yapabileceğiniz en kaliteli markaların kedi mamalarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz!

Üstelik her bütçeye uyacak kedi maması fiyatları, online ödeme ve dilediğiniz adrese hızlı gönderim seçenekleri gibi birçok avantajdan yararlanarak anında sipariş edebilirsiniz.

Saat 17:00'a kadar oluşturacağınız tüm siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Kaynak:
www.beyazgazete.com

YORUMLAR

Ad

17 şubat,1,17 şubat dünya kediler günü,1,3 aralık,1,4 Nisan,1,4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü,1,4 Nisan Sokak Hayvanları Günü,1,8 mart,1,8 mart dünya kadınlar günü,1,afet,1,bağırsak kurdu,1,birman,1,birman cat,1,birman ırk,1,birman ırk kedisi,1,birman ırkı,1,birman kedi,1,birman kedisi,1,büyük ırklar,1,cats best,1,cats best kedi kumu,1,chihuahua,1,çocuk gelişimi,1,çocuklarda hayvan sevgisi,2,deprem,1,deprem çantası,1,dondurarak kurutma,1,dünya engelliler günü,1,dünya kediler günü,1,emekçi,1,emekçi kadınlar,1,emniyet kemeri,1,engelli,1,engellihayvanlar,1,engelliler günü,1,evcil hayvan,7,evcil hayvan ürünleri,10,evcil hayvanlar,3,freeze dry,1,freeze dry nedir,1,freeze dry yöntemi,1,golden,1,golden köpek,1,golden retriever,1,golden retriever bakımı,1,golden retriever köpek,1,hassasiyet,1,hayvan,1,hayvan sevgisi,4,hayvanlar,2,hihuahua köpek ırkı,1,hills,1,hipoalerjenik,1,hypoallergenic,1,ırk,1,ırk kedisi,1,ırk rehberi,4,idrar püskürtme,1,indirim,1,indirimli mamalar,2,kadınlar günü,1,kadınlar günü tarihi,1,kedi,10,kedi ağız ve diş sağlığı,1,kedi alerjisi,1,kedi bakımı,15,kedi çiş kumu,1,kedi hastalığı,1,kedi hastalıkları,1,kedi ırk bilgisi,1,kedi ırkı,1,kedi ırkları,2,kedi idrar kumu,1,kedi kumları,1,kedi kumu,2,kedi macunu,1,kedi maması,10,kedi pati bakımı,1,kedi sağlığı,5,kedi sahiplenmek,1,kedi şampuan,1,kedi taurini,1,kedi tuvalet bakımı,5,kedi tuvalet kumu,2,kedi tuvaleti,1,kedi tuvaleti kumu,3,kedi ürünleri,1,kedi ve köpek beslenme,18,kedi vitamin ve katkıları,2,kedi vitamini,2,kediler,3,kediler günü,1,kedilerde beslenme,9,kedilerde iç parazit,1,kedilerde taurin,1,kedilerde tuvalet sorunu,1,kedilerde tüy ve deri bakımı,2,kedim eve çiş yapıyor,1,kedim tuvalete yapmıyor,1,kısır kedi,2,kısır kedi maması,2,kısırlaştırılmış kedi,2,kısırlaştırılmış kedi maması,4,kısırlaştırılmış kedilerde beslenme,4,kitten,1,kitten mama,1,kitten maması,1,kolaymama,4,kolaymamacom,2,köpek,5,köpek ağız ve diş sağlığı,1,köpek araba seyahati,1,köpek bakım,1,köpek bakımı,13,köpek dışkı yeme,1,köpek eğitimi,7,köpek emniyet kemeri,1,köpek göz ve kulak bakımı,1,köpek göz ve kulak sağlığı,1,köpek güvenliği,1,köpek ırk bilgisi,2,köpek ırkı,1,köpek ırkları,2,köpek ihtiyaçları,1,köpek kaka yeme,1,köpek maması,6,köpek oyuncağı,1,köpek ödülü,2,köpek pati bakımı,1,köpek sağlığı,9,köpek sahiplenmek,1,köpek seyahati,1,köpek şampuan,1,köpek tasma eğitimi,2,köpek tasması,2,köpek tuvalet eğitimi,2,köpek yıkama,1,köpekler,1,köpeklerde beslenme,7,köpeklerde tasma eğitimi,1,kum,1,kuru şampuan,1,kutlu olsun,1,küçük ırklar,1,mama,1,mama seçimi,1,mature kedi maması,1,merhamet,1,miyav,1,odun kedi kumu,1,odun kum,1,ödül mamaı,1,patili dostlar,1,pro plan live clear,1,puppy,1,puppy köpek maması,1,retriever,1,saf sevgi,1,sağlıklı beslenme,1,sahiplen,1,sahiplenmek,2,satın alma sahiplen,1,senior kedi,1,sevgi,1,sevgililer günü,1,sokak hayvanları,2,sokak kedileri,1,şivava,1,t,1,tahılsız,1,tahılsız kedi maması,1,talaş kedi kumu,1,talaş kum,1,tasma,1,tasma eğitimi,1,taşıma kabı,1,taurin,1,temizlik ürünleri,1,tuvalet,1,tuvalet eğitimi,2,veteriner,1,veteriner hekim,1,womans day,1,yaşlı kedi,1,yaşlı kedi beslenme,1,yaşlı kedi maması,1,yaşlı kedilerde beslenme,2,yavru kedi,4,yavru kedi beslenme,1,yavru kedi maması,1,yavru kedilerde beslenme,3,yavru köpek,1,yavru köpek maması,1,yavru köpeklerde beslenme,1,yavru kuru mama,1,yavru mama,2,yavru maması,2,yeni,1,yetişkin kedilerde beslenme,2,yetişkin köpeklerde beslenme,5,zararlı köpek yiyeceği,1,zararlı köpek yiyecekleri,1,zehirli köpek besinleri,1,zehirli köpek yiyecekleri,1,
ltr
item
kolaymama blog: Kedim İçin Hangi Mamayı Seçmeliyim ?
Kedim İçin Hangi Mamayı Seçmeliyim ?
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgvjfkCWjaCTFXqTqCwoMWl24CjflTgxWyzqgxIl4F7meGUf24fV9dAa412RsrVWpSeJ6k3X3U70AMUTkhYTOkcYwT_Lp-75PoHJFqjY8jskwxXeaWyp3swbwcgczgSesZxPdu4VBSHiU0wWdO-qz0QnqUAw3ImEjqcC_1jxpoSv2wKPdVJT7aTWglt3og/w672-h330/mamasecimi-kolaymama.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgvjfkCWjaCTFXqTqCwoMWl24CjflTgxWyzqgxIl4F7meGUf24fV9dAa412RsrVWpSeJ6k3X3U70AMUTkhYTOkcYwT_Lp-75PoHJFqjY8jskwxXeaWyp3swbwcgczgSesZxPdu4VBSHiU0wWdO-qz0QnqUAw3ImEjqcC_1jxpoSv2wKPdVJT7aTWglt3og/s72-w672-c-h330/mamasecimi-kolaymama.jpg
kolaymama blog
https://blog.kolaymama.com/2023/11/kedim-icin-hangi-mamay-secmeliyim.html
https://blog.kolaymama.com/
https://blog.kolaymama.com/
https://blog.kolaymama.com/2023/11/kedim-icin-hangi-mamay-secmeliyim.html
true
1637423259952516900
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Hepsini Gör Devamını oku Yanıtla Cancel reply Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR POSTS Hepsini Gör RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE ARA TÜM YAYINLAR Not found any post match with your request Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Agu Eyl Eki Kas Ara just now 1 dakika önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan önce Takipçiler Takip THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy İçindekiler